Na czym polega przegląd techniczny ?

komory-spalania-kotlow-vaillantAnalizator_spalin_testo_320_basic_290115b

W naszej firmie przegląd techniczny polega na dokładnym czyszczeniu urządzenia i sprawdzeniu poprawności jego działania. Kontroli podlegają też odpowiednie podzespoły urządzeń. Pozwala to ustrzec się ewentualnych awarii i ocenić stan urządzenia.

Przykład pierwszy – Vaillant Atmomag Mini 11-0 Xi H

 • Jak widać decyzja o wezwaniu serwisu celem przeczyszczenia ogrzewacza była słuszna.
 • Zdemontowane elementy trafiają do wanny/brodzika.

Vaillant Mag 11 przegląd

 • Po umyciu wszystkie części  wracają na swoje miejsce. Urządzenie jest uruchamiane, sprawdzane są wszystkie połączenia wodne oraz elektryczne.
 • Gdy wszystko jest w porządku sprawdza się działanie zabezpieczeń czyli czujnika wypływu spalin do pomieszczenia oraz układ kontroli obecności płomienia tzw. jonizacja.
 • Na koniec sprawdzana jest szczelność połączeń gazowych przy urządzeniu.

Przykład drugi – Kocioł atmosferyczny Vaillant VU 200/3-5

Kolejnym przykładem jest najczęściej spotykany typ kotła gazowego. Kocioł atmosferyczny z otwartą komorą spalania. Druga grafika przedstawia kocioł w wersji turbo z zamkniętą komorą spalania, jednak przegląd techniczny w przypadku obu tych urządzeń przebiega niemal tak samo.

vuw-pro-erp-rengen-537122-format-3-4@570@retinawhbnc07-5564-02-239530-format-3-4@570@retina

 • Na zdjęciach widać w jakim stanie jest wymiennik pierwotny. Powoduje to zmniejszenie jego sprawności gdyż ten nie jest w stanie odebrać całego ciepła. W bardziej ekstremalnych przypadkach spaliny nie mogą już przedostać się przez nagrzewnicę i dochodzi do wydostawania się ich na pomieszczenie, przegrzewania obudowy, wypalenia kasety sterującej, wiązek kablowych i znacznego zwiększenia zużycia gazu.  W tym wypadku zanieczyszczenie można było jeszcze usunąć silnym strumieniem wody u klienta.  Odwlekanie czyszczenia kotła w takim momencie kończy się przeważnie chemicznym czyszczeniem wymiennika. Jest to jedyna metoda na usunięcie tego zanieczyszczenia.

2016-02-15 13.30.56 2016-02-15 13.31.03

 • Poniżej zdjęcia wnętrza urządzenia jeszcze przed przeglądem.  Osad z wymiennika jest w całym kotle.  Zabrudzony w ten sposób palnik znajdujący się bezpośrednio pod wymiennikiem może powodować wybuchowy zapłon i nieefektywne spalanie.
 • Tak jak w pierwszym przypadku przegląd polega na wybudowaniu elementów kotła i umyciu ich przy użyciu specjalnych środków.  Wybudowany zostaje wymiennik pierwotny, palnik, zespół elektrod i w przypadku silnych zanieczyszczeń przerywacz ciągu. Oczyszczane z nalotu jest oczywiście całe wnętrze kotła, a w przypadku kotła TURBO czyszczona jest również komora spalania i wentylator spalinowy. Regularne czyszczenie wentylatora pozwoli uniknąć  wybicia się łożyska wirnika skazującego cały podzespół na kosztowną wymianę.
 • Na koniec sprawdzane są zabezpieczenia kotła,  połączenia gazowe oraz gdy zachodzi taka potrzeba sprawdza się nastawy mocy minimalnej i maksymalnej.
 • Jest to też moment na skonsultowanie z serwisantem ewentualnych zmian w ustawieniach regulatora i samego kotła.

regulator

 • Po każdym zakończonym serwisie urządzenia sprawdzana jest szczelność przyłącza gazu do urządzenia. Dodatkowo w przypadku kotłów kondensacyjnych wykonywana jest analiza spalin i ewentualna korekta mieszanki gazowo-powietrznej podawanej na palnik.

IMG_1852_edit

Przykład trzeci – Kocioł kondensacyjny

Trzeci typ kotła – kocioł kondensacyjny. Jest to dzisiaj najczęściej instalowane urządzenie, a wersja wisząca to ponad 90% sprzedających się kotłów. W tym przypadku kocioł pracował bez przeglądu przez około 5 lat. Niestety takie zaniedbanie miało negatywne skutki…

Jednak prawdziwy obraz zniszczeń był w komorze spalania. Widać zniszczoną izolację komory spalania, przez brak możliwości spływu kondensatu, uszczelka palnika to praktycznie kamień. Zatkany osadami cały odpływ skroplin łącznie z syfonem.

Poza czyszczeniem i wymianą izolacji i uszczelki flanszy palnika, oczywiście kontrola i uzupełnienie ciśnienia w naczyniu przeponowym kotła i zasobnika, czyszczenie filtrów na instalacji, sprawdzenie szczelności ścieżki gazowej i analiza spalin.